Hrnčířský dvůr Zvířetice

Hrnčířský dvůr Zvířetice je vesnická usedlost na Mladoboleslavsku, v malebné krajině středního pojizeří na rozhraní atraktivních turistických lokalit Českého ráje a Podbezdězí. Leží na pravém břehu řeky Jizery ve Zvířeticích, které jsou součástí Bakova nad Jizerou.

Nejen kramika

Od roku 1996, se stali jejími novými majiteli, Petr Čáslavský a Michal Kořínek a přebudovali jí na Hrnčířský dvůr Zviřetice s hrnčířskou dílnou s tradiční výrobou keramiky, kreativním centrem, které pořádá různá setkání, workshopy s ubytovacími prostory pro turisty.

Hrnčířský dvůr Zvířetice se stal vyhledávaným cílem milovníků keramiky, místem, kde se po celý rok rádi setkávají pravidelní i náhodní návštěvníci a kam se všichni rádi vrací.

Historie našeho dvora

Historii Hrnčířského dvora ve Zvířeticích lze dohledat až do středověku a vždy byla spojena s historií Zvířetického panství. Nedaleká zříceninu hradu Zvířetice i Hrnčířský dvůr ve Zvířeticích patřil vždy Pánům ze Zvířetic. 

Hrad Zvířetice sloužil jako orientační bod na kupecké stezce z Prahy směrem na sever. Byl to brod přes řeku Jizeru, právě pod hradem Zvířetice, který vytvářel důležitost tohoto místa. 

Hrnčířský dvůr sloužil v dávných dobách jako zájezdní hostinec, kde se dalo odpočinout a vyměnit povoz. Zde se pak putující kupci museli rozhodnout zda poputují dále podél řeky Jizery směrem k nejvyšší hoře lužických hor, k Ještědu a dále pak putovali až do Žitavy. Nebo poputují směrem k Bezdězu a dále až do Drážďan. Dobu zájezdního hostince ukončila era výstavby mostů.

Období panské zprávy ukončil patent O zrušení nevolnictví.

Zajímavosti okolí

V okolí je celá řada oblíbených výletních míst:
hrady Zvířetice, Valečov, Michalovická Putna, Houska, Bezděz a Kost, zámky Mnichovo Hradiště, Sychrov, Humprecht.

Atraktivními výlety jsou výlety za lidovými stavbami kraje, k Máchovu jezeru, do lázní Sedmihorek, Komárova, skalních městeček Drábské světničky a Příhrazské skály.

V Hrnčířském dvoře je pro Vás připraveno 10 polodenních a 10 celodenních výletů sestavených zvlášť pro pěší i pro cykloturisty.

V programových nabídkách místního kraje je jízdárna, seskoky padákem, lety balonem. Letní kino Komárov, letní pódia Valečov a Vostrov.

Po zrušení nevolnictví

Do zrušení nevolnictví celá vesnice Zvířetice byla povinována robotou pro panství Zvířetice. Patent však situaci změnil natolik,že usedlost byla prodána za velice výhodnou koupi drábovi Macháčkovi,který patentem o zrušení nevolnictví přišel o práci. Macháčkovi a jejich potomci ,zde žila celá léta.Poslední dědička této usedlosti zemřela v 70.létech minulého století, kdy usedlost již spravovalo místní JZD. Byli to velké společenské změny a především restituce v 90.letech minulého století, které umožnily prodej.

Novými majiteli se stali v roce 1996 Čáslavský Petr a  Kořínek Michal, kteří usedlost přebudovali na Hrnčířský dvůr Zvířetice.